چارلز هنری باکیوس دموث

چارلز هنری باکیوس دموث از نقاش های آبرنگ آمریکایی بود که اواخر قرن نوزدهم متولد شد و تو قرن بیستم از دنیا رفت. دموث توی سال های آخر فعالیت حرفه ای خودش سبکش رو عوض کرد و به نقاشی رنگ روغن رو آورد و سبکی رو خلق کرد که به پرسیژنیسم یا راست خط کاری معروف شد. دموث جز دوره ی تحصیل، کل عمرش رو توی شهر لنکستر ایالت پنسیلوانیا گذروند و خونه ی مادریش در حال حاضر به موزه ی دموث تبدیل شده و به نمایش آثار دموث می پردازه.
دموث تحصیلات اولیه ی خودش رو توی آکادمی فرانکلین و مارشال انجام داد و بعد به تکمیل تحصیلاتش توی دانشگاه های درکسل و آکادمی هنرهای زیبای پنسیلوانیا پرداخت. چارلز دموث مدتی هم توی پاریس تحصیل کرد و همونجا به یکی از اعضای جنبش آوانگارد تبدیل شد. جامعه ی هنری پاریس همجنس خواهی دموث رو پذیرفته بود.
دموث بعد از برگشتن به آمریکا توی خیلی از آثارش از جنبه های کوبیسم استفاده کرد. معروف ترین اثرش «عدد پنج طلایی را دیدم» از شعر یکی از دوستانش، ویلیام کارلوس ویلیام به اسم «عدد بزرگ» الهام گرفته شده. دموث به همراه جورجیا اُکیف و چارلز شیلر یکی از اعضای اصلی جنبش هنری پرسیژنیسم بود که حدود سال ۱۹۱۵ توی آمریکا شکل گرفت.