هنری رابرت مارسل دوشان نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی است که نامش با بسیاری از سبک‌های آوانگارد هنر و نقاشی گره خورده است. دوشان در سبک‌های داداییسم، سورئالیسم آثار برجسته‌ای دارد و از پیشروترین هنرمندان، هنر مفهومی نیز بشمار می‌رود. مارسل دوشان که در سال ۱۹۶۸ در فرانسه درگذشت تفکرات سنتی پیرامون هنر را با ارائه آثاری چالش برانگیز زیر سوال برد و از خود چهره‌ای کاملا جنجالی ساخت. از دوشان آثار درخشان و مورد بحث بسیاری باقی مانده است، یکی از مشهورترین آنها چشمه، عروس را مجردها برهنه می‌کنند و البته برهنه از پله پایین می‌آید شماره ۲ است.
برهنه از پله پایین می‌آید اثری در رنگ روغن است که در سال ۱۹۱۲ دوشان آن را کشید و هم اکنون در موزه هنر فیلادلفیا پنسیلوانیا نگهداری می‌شود. این اثر نیز یکی از آثار پر چالش دوشان است. پیش از حضور در نمایشگاه سال ۱۹۱۲، کوبیسم‌ها این اثر را به دلیل فوتوریستی بودن بیش از حد رد کردند. این اثر ثبت لحظه‌های مختلف از یک فیگور است که در حال پایین آمدن از پله‌هاست. در واقع ایده اصلی این اثر حول ترسیم و تصویر استاتیک از یک حرکت دینامیک صورت می‌پذیرد.
در این تابلو مجموعه‌ای از خطوط و سطوح را در رنگ‌های اکر و قهوه‌ای با عناصر تیز، شکسته و بریده بریده تصویری از حرکت را در خلاف جهت حرکت ساعت و از بالا به پایین نمایش می‌دهد. عناصر بدن فیگور مجموعه‌ای از عناصر انتزاعی استوانه‌ای، مخروطی و فضاهای مثبت و منفی هستند که از ترکیبشان کنار هم حرکت را به ذهن می‌سازد. در میان رنگ‌های روشن، خطوط تیره شکسته به عنوان مرزهای نامنظمی از فرم بدن فیگور، تاکید و اشاره مشخصی به دینامیک بودن فیگور و حرکتش دارد. در واقع آن چیزی که در بیان فرمی سبب شده تا این اثر تا این حد به آثار فتوریستی شبیه باشد، همین خطوط شکسته و دینامیکی هستند که به منظور ترسیم فرم فیگور از آن‌ها استفاده شده است. از منظر مفهومی نیز این اثر ایده‌ای مشابه ایده فتوریست‌ها دارد، تاکید بر سرعت و تصویر فیگوری که به پایین در حرکت است و نشان دادن زوایا و لحظات فریز شده از هر لحظه از حرکت همان چیزی است که فتوریست‌ها نیز در آثارشان بدنبال آن بودند.
دوشان برای ترسیم مناسب‌تر و اشاره به حرکت و تقدم و تاخر زمانی، فرم‌ها در سمت چپ و بالا را تیره‌تر و مات‌تر و در سمت راست و پایین را شفاف و روشن‌تر کشیده است. پله‌ها با رنگ قهوه‌ای تیره نقاشی شده است و به شکلی شماتیک حرکت در بین پله‌ها نیز با استفاده از خطوط رسم شده است. خطوط لگن و حرکتش در تغییر زوایای بدن از جمله تلاش‌های دوشان برای ترسیم حرکت در زوایا بوده است، ایده‌ای که از طرفی ایده‌های کوبیستی اولیه را نیز در خود دارد. بنابراین اثر برهنه از پله پایین می‌آید شماره ۲ هم اثری کوبیستی و هم اثری فتوریستی بشمار می‌رود و اتفاقا نمونه موفق و آوانگاردی از هردو نیز هست. تلاش‌های دوشان برای نمایش استاتیک از حرکتی پویا و ثبت استاتیک از لحظه‌های مختلف یک حرکت و نمایش همزمان تمام اینها در فرم بدن فیگور که با استفاده از فرم‌ها و خطوط انتزاعی کشیده شده مانند یک ویدئو است که در قالب یک نقاشی ترسیم شده است. خطوط و سطوح در موفق‌ترین حالت و با استفاده از فرم‌های فیگور یک زن به خوبی توانسته‌اند ایده مد نظر دوشان را به عنوان اثری آوانگارد ارائه دهد.