نگاهی به نقاشیِ شهید، اثر وحید شریفیان

نگاهی به نقاشیِ شهید، اثر وحید شریفیان

وحید شریفیان هنرمند تجسمی، شاعر و نویسنده متولد سال ۱۳۶۰ اصفهان ساکن بروکلین آمریکا است که آثار عکاسی، نقاشی و مجسمه‌سازی‌اش تاکنون در مراکز معتبری همچون انستیتو هنرهای معاصر لندن، موزه‌ی چلسی نیویورک، دن‌فرای، مرکز هنرهای معاصر کپنهاگ، موزه‌ی گوانگجو در کره‌ی جنوبی و … به نمایش درآمده و در روزنامه‌ها و مجلاتی مانند نیویورک تایمز، آرت نیوز، آرت نت مگزین و … مورد توجه قرار گرفته است و جسارت و حرکت رو به جلوی او مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. از کتاب‌های او که تاکنون منتشر شده می‌توان به تشییع جنازه، سه قطره کچاپ، ردیف کاج‌ها و گربه‌ی سفید، دومین پسر مریم و آواز لاله‌های سیاه اشاره کرد هرچند شریفیان را نمی‌توان یک نویسنده صرف دانست، آثار نقاشی او آثاری جنجالی و بسیار پر حاشیه بوده‌اند که نقش قابل توجهی در شهرت شریفیان داشته‌اند. توجه و گرایش شریفیان به مسائل اروتیک، فمینیسم، رویدادهای جنسی و سکچوالی و نمایش بی‌پرده و واضح اندام‌های جنسی و عمل سکس و بیان مسائل جنسیتی، باعث شده تا آثار شریفیان در زمره آثار آوانگارد و چالش برانگیز بحساب رود.
Martyrیا شهید اثری از شریفیان است که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد و با تکنیک آکرلیک روی کاغذ کشیده شده است. این اثر نیز مانند بسیاری از آثار شریفیان مرزی بین اروتیسم و خشونت دارد. نگاه شریفیان به مسائل فمینیستی و آزادی گرایش‌های جنسی اصلی‌ترین سوژه این اثر به شمار می‌رود. در این اثر دو زن لزبین را در حال انجام عمل معاشقه شاهد هستیم، در حالیکه یکی از این دو در بین پاهای زن دیگر نشسته است. لزبینیسم گرچه در بسیاری از جوامع پیشرفته امری پذیرفته شده است اما در بسیاری از کشورها بسیار نکوهیده است و با مجازات‌های سنگین حقوقی و مدنی رو به روست. لزبین‌ها در این کشورها مورد حمله‌های اجتماعی فرهنگی و روانی شدیدی قرار دارند و در شرایط بسیار استرس‌آوری در تلاش هستند؛ در حالیکه آسیب‌های وارده بر آن‌ها نیز قابل توجه هست و هرگز به رسمیت شناخته نمی‌شوند. شریفیان در این اثر، تیرهای کمان زیادی را بر پشت و بازوی یکی از زنان لزبین در حال سکس کشیده است. پیام اثر واضح است؛ این اثر به همان آسیب‌ها و نکوهش‌های گرایشات جنسی به زعم برخی غیرمعمول اشاره دارد و زنی که قهرمانانه در حین آسیب نیز باز به عقیده و غریزه خود پایبند است و دست از گرایشاتش نمی‌کشد. فیگور هر دو زن به نظر امروزی می‌آید در حالیکه امروز سلاح تیر و کمان کاربردی ندارد، می‌توان این نکته را اشاره شریفیان به تیرهایی دانست که از تفکرات قرون وسطایی رها شده و بر تن عده‌ای خاص می‌نشیند. شریفیان برای تاکید بر لزبینیسم، موی یکی از معشوقه‌ها را اصلاح شده ترسیم کرده که یک تفکر تیپیکال در زمینه لزبین‌هاست. علاوه بر آن پیراهن باز زنی که بر روی صفحه نشسته است، همرنگ خونی است که از پشت معشوقه دوم جاری است و بافت آکرلیکی آن نیز مانند تصویر خون جاری است، انگار زن اول ردایی از خون بر تن کرده است، خونی که بند نمی‌آید و مانند رودی جاری می‌شود.
در بحث تکنیکی، رد قلم واضخ شریفیان بر روی اثر، پس زمینه محو و سریع، تاچ‌های هارش و محکم او و بافت در هم بدن‌ها، این اثر را بسیار به امپرسیونیست‌ها نزدیک کرده است. این شکل از رد قلم در آثار Nude را می‌توان در آثار هنرمندانی مثل کویین سوییتمن امپرسیونیست نیز یافت، هرچند نگاه زیبایی شناسانه شریفیان به بدن زن، نگاهی امروزی‌تر است، شکم‌های فرو رفته لاغر، پستان‌های گرد و سفت و بزرگ، پاهای کشیده و گوشتالود و استفاده از Stockings که در کنار هم الگویی جنسی و شهوانی از زن ارائه کرده است؛ نکته‌ای که با توجه به سوژه اثر می‌توانست تا حدی فمینیستی‌تر یا با آنتی زیبایی شناختی پورنیک ترسیم شود تا درخشش این اثر درخشان بیش از پیش نمایان شود.

صفحه ی اینستاگرامِ آقای وحید شریفیان