نگاهی به فیلم حرامزاده‌های لعنتی ساخته کوئنتین تارانتینو – وحشی‌های وحشی کُش!

تارانتینو در جدیدترین مصاحبه‌اش بیان کرده که تا زمان بازنشستگی‌اش تنها یک فیلم دیگر خواهد ساخت تا دنیای سینمایی‌اش را با فیلم دهم کامل کند! دنیایی پر از خون و خشم و وحشی‌گری، کلمه‌هایی که سمبل سینمای تارانتینو هستند. حرامزاده‌های لعنتی یکی دیگر از فیلم‌های خشن اوست که نام عجیب و غریبش هر کسی را وادار به تماشا می‌کند. بیایید تا به کمک یکدیگر بفهمیم این بار هالیوود چگونه به تخریب نازی‌ها پرداخته است، در یک اثر به ظاهر کمدی و تخیلی (بله در کمال تعجب تخیلی)!
اولین چیزی که باید درباره حرامزاده‌های لعنتی بدانید این است که قرار نیست با این فیلم تاریخ یاد بگیرید! این فیلم سرنوشتی تخیلی را برای جنگ جهانی دوم و نازی‌ها رقم زده که خب به هیچ‌وجه در واقعیت اتفاق نیفتاده است و ساخته و پرداخته ذهن مریض فردی نابغه به نام کوئنتین تارانتینو (با آن اسم سختش) است. تارانتینو در فیلمش به وحشتناک‌ترین شکل ممکن نازی‌ها را می‌کوبد و به کمک بازیگرانش پوست سر آن‌ها را قلفتی می‌کند! برای این که حساب کار دستتان بیاید کافی است این دیالوگ ستوان آلدو رین (با بازی برد پیت) را بخوانید:
یه چیز رو باید به همه شما جنگجوها بگم. وقتی شما تحت فرمان من هستین، یه بدهی به اسمتون ثبت می‌شه. یه بدهی که شما به شخص من دارین. هر کدوم از شما مردهای تحت فرمان من ۱۰۰ تا پوست فرق سر بدهکارین!! و من پوست‌هام رو می‌خوام!! و همه شما باید به من پوست فرق سر ۱۰۰ تا نازی رو که از روی کله جسد ۱۰۰ تا نازی کنده شده بدین!
داستان درباره یک گروه به نام حرامزاده‌های لعنتی (این نامی است که نازی‌ها به آنان داده‌اند) است که تخصصشان کشتن وحشیانه نازی‌هاست. آن‌ها هر طور که شده می‌خواهند نازی‌ها را عذاب دهند و بکشند. از کندن پوست سر گرفته تا نرم کردن سر آن‌ها به وسیله چوب بیسبال یا گذاشتن علامت صلیب شکسته روی پیشانی نازی‌های نگون بخت. پس لازم به ذکر نیست که با فیلمی پر از خشونت روبه‌رو هستید!
تارانتینو می‌گوید وقتی فیلمنامه را نوشتم گمان نمی‌کردم بازیگری برای نقش افسر هانس لاندا پیدا شود و وقتی هم که از بازیگران برای اجرای این نقش تست گرفتم دیگر مطمئن شدم که کسی نمی‌تواند این نقش را بازی کند تا این که به کریستوفر والتز رسیدم. کریستوفر والتز در این فیلم به زیباترین شکل ممکن هنرنمایی کرده است، او برای این نقش آفرینی‌اش موفق به دریافت جایزه اسکار و چندین جایزه دیگر هم شده. جالب است که از ۸ نامزدی که حرامزاده‌های لعنتی در اسکار داشت، این تنها کریستوفر والتز بود که توانست یک اسکار برای این فیلم به ارمغان بیاورد. والتز در فیلم به چهار زبان ایتالیایی، فرانسوی، عبری و انگلیسی سخن می‌گوید و همزمان چندین ویژگی شخصیتی افسر هانس لاندا را به طور کامل به نمایش می‌گذارد.
سکانس آغازین فیلم فوق‌العاده است، سکانسی که به راحتی بیننده را مجذوب و میخکوب می‌کند. گفتگوی افسر لاندا با یک مرد فرانسوی در حالی که دو دختر در زیر پای آن‌ها و در زیرزمین مخفی شده‌اند. سکانسی که با بازی عالی دو بازیگر زیباتر هم می‌شود و در مجموع همان‌طور که گفتیم فوق‌العاده است. فیلمنامه فیلم پر از غافلگیری‌هایی است که مخاطب را شگفت‌زده می‌کند، شلیک‌ها و مرگ‌های ناگهانی و از بین رفتن شخصیت‌ها می‌تواند بسیار جذاب باشد. همچنین دیالوگ‌های جذاب هم در آن کم نیست برای مثال این دیالوگ زیبای افسر هانس لاندا که می‌گوید:
حقیقت‌ها ممکنه گمراه کننده باشن، در حالی‌که شایعات درست یا غلط، همیشه آشکار کننده‌ان .

موسیقی فیلم در حد متوسطی قرار دارد تا این که به تیتراژ پایانی می‌رسیم و موسیقی‌ای زیبا و گوش‌نواز خودش را نشان می‌دهد، موسیقی پایانی فیلم آن‌قدر زیباست که دوست دارید تیتراژ را تماشا کنید تا موسیقی متنش را کامل گوش دهید .
حرامزاده‌های لعنتی تنها یک فیلم برای سرگرمی و کمی هم خندیدن است، همین! این فیلم هیچ‌چیز خاص دیگری ندارد حتی براساس واقعیت هم ساخته نشده و تقریبا تخیلی است. البته که این فیلم نمره بالایی کسب کرده و در لیست ۲۵۰ فیلم برتر IMDB قرار دارد. شخصیت اصلی زن فیلم یعنی شوشانا شباهت بسیار زیادی به شخصیت اصلی فیلم‌های بیل را بکش دارد. که البته این شباهت اتفاقی نیست زیرا فیلمنامه هر دو فیلم را خود تارانتینو نوشته است. فیلم سکانس‌های جالبی دارد و یکی از جالب‌ترین آن‌ها بعد از سکانس افتتاحیه، سکانس بازی کردن افسران نازی در بار است که البته یکی از قتل عام‌های فیلم هم در همان سکانس رخ می‌دهد.
فیلم به طور فوق‌العاده‌ای شروع می‌شود و تقریبا همان ریتم خوبش را ادامه می‌دهد و مخاطب را با خود همراه می‌کند. البته من به شخصه آن قدر شیفته شخصیت افسر هانس لاندا شدم که دوست داشتم این شخصیت در کل فصل‌های فیلم باشد و البته از پایانی هم که برای او در نظر گرفته شد ناراضی بودم. همین نشان می‌دهد که تارانتینو کار خود را در فیلمنامه‌نویسی به نحو احسن انجام داده است.
حرامزاده‌های لعنتی برای سرگرم شدن و البته لذت بردن از کشت و کشتار و همین‌طور بازی کریستوفر والتز عالی است بنابراین اگر هدفتان از تماشای فیلم به این کلمات نزدیک است، پیشنهاد می‌کنم حتما این فیلم را تماشا کنید و از شلیک کردن دو افسر نازی و انگلیسی به وسط پاهای یکدیگر لذت ببرید!مطالب مرتبط