موضوع: این کتاب روایت دلقکی به نام “هانس شینر” است. شینر در حین یک اجرا زمین می خورد و همین باعث صدمه دیدن زانویش می شود. او که از دلقکی مشهور و معروف به دلقکی ساده نزول پیدا کرده و عملا در شغلش دچار شکست شده به روایت داستانش می پردازد و به صورت پراکنده از زندگیش می گوید. از دوران کودکیش از خانواده اش از همسرش ماری و…

او داستانش رو به شکل اول شخص در ذهنش مرور می کند که چگونه با همسرش آشنا شده، چه رفتاری در برخورد با نازی ها داشته، چگونه به یک دلقک تبدیل شده و بعد از شکستش چگونه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند، به طوری که هیچ پولی در بساط ندارد که حتی سیگاری بخرد و…

نقد: شینز انسانی درون گراست و مانند انسانی است که در یک جزیرۀ دور افتاده زندگی می­کند و میان خود و انسان­ها پلی ساخته که فقط همسرش ماری اجازه عبور از آن دارد. او عقاید جامعه­اش، کاتولیک، را پذیرا نیست و همین عامل باعث جدایی او و همسرش می­شود.

هانس به قول خودش یک لامذهبی از خانوادۀ پروستانی و است به بیماری­هایی نظیر مالیخویایی و سردرد مبتلاست. هانس شخصی است که به تعدد همسر دچار نیست نمی­تواند چند زن داشته باشد و تمام زندگی او یک زن به نام ماری است که اوهم رهایش کرده. ماری و هانس در عقاید مذهبی باهم اختلاف داشتند و ماری که یک کاتولیک بوده همیشه به اینکه عقاید هانس تغییر کند امیدوار بوده. هانس حاضر نیست با ماری عقد رسمی و محضری کند و ماری این را نمی­خواهد و شاید بیشتر همین عقاید مذهبی سبب جدایی ماری از هانس بوده.

داستان عقاید یک دلقک مربوط به ریاکارانی است که حتی به اصولی که خودشان تعیین کرده اند، تنها بنابر شرایط زمانه پای بندند؛ با این حال اصرار دارند همه را همراه خود سعادتمند کنند. شینز تند زبان و طعنه زن نماد مقابله با ارزش­های بی ارزش است.

هانس در ظاهر شخصی بی دین و لامذهب است ولی در واقعیت درست­کارترین فرد در میان اطرافیانش است. علت نام کتاب ( عقاید دلقک) برای این است که داستان حول محور کسی است که عقایدی دارد که از نظر عموم مضحک و خنده­دار به نظر می­رسد.

هاینریش بل در روایت داستان از طنز تلخی بهره گرفته است که مخاطب را درگیر می کند. مونولوگ های دلقک و دیالوگ هایش با شخصیت های مختلف به دقت انتخاب شده اند. حاضرجوابی و رک بودن دلقک یکی از مشخصه های جذاب این شخصیت است که به تاثیرگذاری داستان بسیار کمک می کند. خواننده از ابتدا تا فصل های انتهایی داستان در تعلیق باقی می ماند و این تعلیق نقش به سزایی در همراه کردن خواننده ایفا می کند.