کنسرتو ویولن شماره ۱ در سُل مینور

 

کنسرتو ویولن شماره ۱ در سُل مینور، اُپوس ۲۶، از آهنگساز آلمانیِ دوره ی رمانتیک، ماکس بروخ. این کنسرتو ویولن شناخته‌شده‌ترین ساختهٔ بروخ است.

کنسرتو ویلون چیست؟

این کنسرتو ویولن نخستین بار در ۱۸۶۶ میلادی کامل شد و نخستین اجرای آن در ۲۴ آوریل همان سال توسط اتو فن کنیگسلو و با رهبری بلوخ انجام گرفت. این کنسرتو بعدها به‌ طور قابل توجهی با کمک نوازنده سرشناس ویولن، یوزف یواخیم مورد تجدید نظر قرار گرفت. و در سال ۱۸۶۷ میلادی به شکل امروزی‌اش درآمد. نخستین اجرای نسخه اصلاح شده در ۵ ژانویه ۱۸۶۸ میلادی در برمن توسط یواخیم و با رهبری کارل مارتین راینتالر انجام گرفت.

کنسرتو شماره یک در سل مینور

ماکس بعد از جنگ جهانی اول، به شدت از نظر مالی تحت فشار بود و نمیتونست حقِ نشرِ کارهاش رو بپردازه. اون نسخه ی امضا شده اش رو برای دو خواهر پیانیست آمریکایی (روز و اوتیلی سوترو) فرستاد. تا اون رو توی ایالات متحده بفروشن و پولش رو براش ارسال کنن. اما بروخ پس از ارسال فوت کرد و هرگز پولی به دستش نرسید. اون دو خواهر اثرش رو نگه داشتند اما به خانواده ی بروخ عنوان کردن که فروختن و مبلغی رو براشون ارسال کردند. اونها در نهایت بعد از ۳۰ سال این پارتیتورها رو به مری فلاگلر کری فروختن. در حال حاضر این مجموعه از کنسرتو ویولن در کتابخانه و موزه مورگان در نیویورک نگهداری می‌شه.
با اجرای ارکستر فیلارمونیک برلین، رهبری هِربِرت فون کارایان و نوازندگیِ بی نظیرِ آنه سوفی موتر-سال ۱۹۸۱