عکس های بدون عنوانِ فیلم از سیندی شرمن


سیندی شرمن از معروف ترین عکاسان پُست مدرنُ امریکا ست. سیندی شرمن متولد ۱۹ ژانویه ۱۹۵۴ در نیوجرسی و از جمله عکاسان و فیلم سازان معروف آمریکایی در دوره‌ی خود است که توسط مجموعه عکس های 《عکس های بدون عنوان فیلم》 به شهرت بین المللی رسید سیندی شرمن خودش بعنوان سوژه های عکاسی خود، در عکس هایش حضور داشت . همه ی عکس های سیاه و سفید این مجموعه فضای زنانی که تحت تاثیر سینمای هالیوود بودند را به نمایش گذاشت و سیندی در این مجموعه عکس ها با ترکیب بندی مناسب و ساختار تازه و هوشمندانه توانست عکس هایی چشمگیر را خلق کند که مخاطب را به فکر وا دارد . هدف او از این گونه عکس ها بیان یک مسئله اجتماعی بود و در واقع این عکس ها بر اساس دغدغه ها و تمایلاتش بود که در قاب لنز دوربیش قرار گرفت.
در این عکس دختری تنها با چمدانش در جاده ای خلوت است که هدف سیندی از این عکس بیان مفهوم خود بودن است . در این عکس دختری تنها و مستقل را میبینیم که گویی به انتهای جاده ای بی پایان خیره است و در واقع امید به آینده و‌ چشم انداز های دور دست را بیان می کند. این عکس سیاه سفید کنتراست زیادی دارد .هدف عکاس از سیاه و سفید بودن این است که توجه شما را به سمت الگوهای جالب بالقوه جلب کند و به علت نبودن حضور رنگ در تصویر موجب تاکید بیشتری روی سایه ها و بافت های عکس میشود‌ و در واقع موجب تاکید روی الگو ها شده که باعث به کار گیری قوه تخیل مخاطب میگردد. مخاطب با دیدن صحنه‌ی سیاه و سفید و تاریک و مرموز دوست دارد به راز های پشت این همه سیاهی پی ببرد و با عکس درگیر شود .
همان طور که در عکس میبینید پس‌زمینه عکس خلوت است تا سوژه عکس، دختر تنها و چمدانش، برجسته گردد؛ اگر‌ پس زمینه بیش از حد شلوغ باشد باعث می شود خارج از تمرکز قرار گیرد ولی در این عکس، عکاس به خوبی شرایط پس زمینه را فراهم کرد. این عکس دارای ترکیب بندی مناسبی ست زیرا از هماهنگی و وحدت و تنوع مناسب استفاده شد همان طور که می بینید وحدت‌ اجزای تشکیل دهنده عکس مانند : جاده و درخت و سنگ های کنار جاده که از لحاظ اندازه و محل قرار گرفتن عناصر ، شکل دهنده یک‌اثر هنری شده و هماهنگی و نظمی در اجزای عکس قرار دارد مثلا دختری تنها با یک‌چمدان ، باعث شد تا بیانی‌روشن را القا کند . در واقع همان مفهوم خود بودن، مستقل بودن و وابسته نبودن دختر را القا میکند. در این عکس ، عکاس توانست با رعایت روابط میان عناصر بصری اثری با جذابیت عاطفی و بصری خلق کند.
وقتی برای بار اول به عکس نگاه میکنید چشمانتان به سمت دختر تنها کشیده میشود و همچنین جذاب ترین قسمت عکس نیز دختر تنها با چمدانش است. سیندی به خوبی توانست وزن بصری را در عکس ایجاد کند که این کار از هنرمندی و توانمندی های اوست .
این عکس در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۲ میلیون و ۹۶۵ هزار دلار به فروش رسیده شده است .

عکس های بدون عنوانِ فیلم از سیندی شرمن